1.kolo 2.ligy mužů JVČ: LOKOMOTIVA Vršovice - SPARTA 25:17 / 14:4 /

Ve včerejším utkání úvodního kola 2.ligy náš tým mužů předvedl hlavně v prvním poločase špatný výkon, na soupeře nestačil a vrátil se domů se zbytečnou porážkou o osm branek ..........

V sobotu 17.září zahájil tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora nový mistrovský ročník 2.LIGY JV Čechy 2022-23, když v utkání 1.kola nastoupil od 18:00 hodin ve sportovní hale v Úvalech proti pražskému týmu LOKOMOTIVA Vršovice / v Úvalech odehraje letos vršovický tým svá domácí utkání /. V loňské druholigové sezóně kutnohorský tým nejprve na podzim 2021 Lokomotivu doma porazil 36:25, v odvetě na jaře 2022 naopak prohrál v Praze 27:24. V konečné tabulce skončila Lokomotiva na 8.místě s 15 body, SPARTA na 10.místě se 12 body.

Úvodní podzimní druholigové utkání rozehrála SPARTA hodně mizerně, nedařilo se jí hlavně v útoku, kde příliš kazila a dokázala se jen minimálně prosazovat. A „skřípalo“ to i v obraně. No a toho domácí dokázali využívat. Když byl stav na začátku 13.minuty 4:0, vzal si trenér Šnajdr první time-out, ten však příliš nepomohl a v 15.minutě již byl stav 6:0. O minutu později dala SPARTA sice první branku, obraz hry se však nijak nezměnil. Tu druhou dala až ve 21.minutě, kdy snižovala na 8:2, ovšem ve 27.minutě vedli domácí již o „deset“, stav byl 12:2 a první poločas skončil stejným rozdílem, domácí odcházeli do kabin s vedením 14:4. Poločas hrůzy, nijak jinak se úvodních 30 minut ze strany SPARTY nazvat nedalo. A to ještě brankář Šimáně předvedl výborný výkon, když si připsal 12 zákroků. O to je desetibrankové „manko“ zarážející !!!

A na začátku 2.poločasu bylo výsledkově ještě hůře, domácí vedli ve 37.minutě již 17:5. V rozmezí od 37. do 42.minuty sice SPARTA dala 5 branek oproti jedné domácí a snížila tím na 18:10, nic podstatného to však neznamenalo. V dalším průběhu totiž domácí opět navýšili své vedení několikrát na rozdíl 10 branek – 20:10, 21:11, 22:12, v 55.minutě již vedli o 11 branek - 24:13. SPARTA již jen v závěrečné pětiminutovce snížila na konečných 25:17.

Do nové druholigové sezóny tak kutnohorský tým vstoupil zbytečnou i dost vysokou porážkou a hlavně výkon v 1.poločase byl tristní. V tom druhém sice přišlo jisté zlepšení / vyhrál ho 11:13 /, to však na porážce nic nezměnilo. Soupeř vyhrál zaslouženě, byl ve většině herních činnostech zkrátka lepší.

Jak již bylo zmíněno, první poločas odchytal Šimáně, který si připsal 12 zákroků a měl výbornou úspěšnost 46,2%. Druhý poločas odchytal Valeš, který si připsal 6 zákroků a měl úspěšnost 35,3%. Třetí brankář v zápise Filip do utkání tentokrát nezasáhl. Jinak ale oba brankáři patřili k tomu lepšímu, čím se tým SPARTY v sobotním utkání prezentoval. Hráči v poli totiž vesměs zklamali a to jak v obraně, tak hlavně v útoku. Celkově měl tým střelbu 46 / 17 = úspěšnost pouze 37% / a v 1.poločase dokonce pouhých 21% /. 5 střel skončilo v blocích domácí obrany, 4 střely šly mimo a 6 jich skončilo na tyčích domácí branky. Střelba jednotlivých hráčů SPARTY byla dle úspěšnosti následující: Hovorka 6-5, Budiš 4-2, Pektor 4-2, Hájek 2-1, Ishchenko 12-5, Novák 3/1, Falge 4-1, Kafka 1-0, Fišera 3-0 a loňský nejlepší střelec týmu Jeníček dokonce 7-0 Tým celkem ztratil v útoku 19 míčů, což je příliš, oproti tomu obrana si v utkání připsala pouze 2 bloky a 15 získaných míčů.

Domácí zvítězili jasně a hlavně zaslouženě, jejich brankáři si připsali 14 zákroků, střelecky se nejvíce prosazovala trojice Balcar, Kaisler, Malý - autoři 5 branek.

Co dodat na závěr? SPARTA v úvodním podzimním utkání narazila – dle loňských výsledků - na celkem srovnatelného soupeře, ovšem hrubě nezvládla úvodní poločas a mírně zlepšený výkon v tom druhém již na lepší výsledek nestačil. Dalo se to však tak trochu očekávat, vždyť z loňské sestavy vypadlo několik důležitých opor / Brož, Pícha, Pugliese, Špaček /, někteří k utkání nejeli z důvodů nemoci, zranění či pracovních povinností  / Felis, bratři Polívkové / a naopak svoji premiéru měli 4 nováčci,  mladíci Fišera s Fafkou a starší dorostenci Ishchenko s Pektorem. Je tedy rozhodně co zlepšovat a na čem pracovat.

A jak hodnotil sobotní zahajovací druholigové utkání trenér Vít Šnajdr:

To, že nebudeme úplně v optimální formě jsem čekal, ale takový propadák v prvním poločase opravdu ne. Měli jsme naprosto katastrofální útok, a to jak přechod, tak postupný. Ani náznak kolektivní hry a pokud se již někdo dostal do šance, zahodil ji. Čtyři branky za poločas je naprostá katastrofa a nic na tom nemění ,ze se nám podařilo ve druhém poločase zlepšit a vyrovnat hru. Asi jediným pozitivem byla dobrá čísla brankářů, ale to je opravdu málo. Snad si z toho hráči vezmou poučení a zaberou, jinak budeme recept na soupere hledat těžko.

SESTAVA a BRANKY: Filip /br/, Šimáně /br/, Valeš /br/ - Hovorka 5, Ishchenko 5, Budiš 2, Pektor 2, Falge 1, Hájek 1, Novák 1, Fišera, Jeníček a Kafka. Trenér: Šnajdr Vít.

NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 1 – 3, SEDMIČKY: 1/1 – 3/1, ROZHODČÍ: Lehký - Novotný, DIVÁCI: 30.

Ostatní výsledky 1.kola:

LOKO České Budějovice - JISKRA Havlíčkův Brod 00:00, JISKRA Třeboň - SOKOL Nové Veselí „B“ 22:22, SK SLAVIA Praha – HBC Strakonice 1921 „B“ 00:00, 1.HC Pardubice – SOKOL Dolní Cerekev 00:00. SOKOL Úvaly – měl VOLNO,

Další program:

Ve 2.kole 2.LIGY mužů JV-Čechy zajíždí tým SPARTY Kutná Hora opět ven, v sobotu 24.září nastoupí od 16:00 hodin ve sportovní hale jihočeského soupeře, týmu  HBC Strakonice 1921 „B“.