20.kolo 2.ligy mužů JVČ: SPARTA - TALENT ŠKODA JS Plzeň 28:39 / 14:24 /

Tým mužů včerejším podvečerním utkáním zakončil mistrovský ročník 2.ligy JV-Čechy 2023-2024 a i on nestačil na silného soupeře, na druhý tým konečné tabulky -Talent Plzeň ......................

V neděli 5.května přivítal kutnohorský tým mužů v utkání posledního - 22.kola 2.ligy mužů JV-Čechy ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici od 17:00 hodin silného soupeře ze západu Čech, tým TALENT ŠKODA JS Plzeň.

Plzeň byla sice v letošní druholigové sezóně nováčkem, od začátku si však vedla výborně a patřila k předním týmům soutěže. Před závěrečným kolem mu patřila druhá příčka se ziskem 30 bodů / bilance: 19 – 15-0-4 /, naopak SPARTA měla na předposledním 10.místě na svém kontě 10 bodů / bilance: 19 – 4-2-13 /. V podzimním vzájemném utkání Plzeň doma SPARTU porazila jednoznačně 35:25 a do nedělní odvety přijela do Kutné Hory v roli vysokého favorita.

A SPARTA tentokrát zaostávala za svým soupeřem od začátku utkání, špatně bránila, nedařilo se ani brankářům a hra v útoku byla plná chyb. A toho všeho hosté dokázali využívat a chyby trestat. A tak se skóre vyvíjelo výrazně v neprospěch kutnohorského týmu. V 5.minutě prohrával 2:5, v 9.minutě 4:9, ve 14.minutě 5:12 a v 18.minutě již 7:16. Následně sice domácí 3 brankami snížili na 10:16, hosté však nepolevili a do 28.minuty navýšili své vedení na rozdíl 10 branek, stav byl 13:23. A stejným rozdílem skončil i 1.poločas, na ukazateli svítil stav 14:24. SPARTA odehrála nejhorší první poločas v jarní části soutěže, ve všech ostatních utkáních svým soupeřům stačila. V tomto utkání však nikoliv.

V první polovině 2.poločasu hosté zvýšili své vedení až na rozdíl 12 branek, ve 38.minutě byl stav 16:28, ve 42.minutě 18:30. V rozmezí 42.-48.minuty SPARTA přece jenom zabojovala a snížila rozdíl na 8 branek, stav byl 23:31. Následně se ale pakoval ze hřiště po přímé červené nejlepší střelec SPARTY Pešek a oslabený tým již neměl jak odpovědět. I přes velkou snahu se více ubrat z náskoku soupeře nepodařilo, naopak, ten si bez problémů dokráčel pro zasloužené vítězství o 11 branek v poměru 28:39. Utkání tak skončilo předpokládaným vítězstvím favorita z Plzně, SPARTA na soupeře tentokrát vůbec neměla, nestačila od samého začátku a v poločase bylo vlastně o vítězi rozhodnuto.

Cca 45 minut utkání odchytal Šimáně, který si připsal 6 zákroků a měl úspěšnost 17,6%. Přibližně 15 minut odchytal Filip, ten měl pouze 1 zákrok a úspěšnost 8,3%.

Hráči v poli odehráli velmi špatný 1.poločas, o něco lepší ten druhý. Zatímco obrana si připsala 2 bloky a pouze 6 zisků míčů, tak v útoku hráči poztráceli 22 míčů, z toho 12 v 1.poločase. Jinak v utkání měl kutnohorský tým celkově střelbu 43 - 28 = hodně dobrá úspěšnost 65,1%. 1 střela skončila v blocích hostující obrany, 3 střely šly mimo, 1 skončila na tyči a 10 jich pochytal brankář hostí. A jak si vedli hráči při střelbě dle úspěšnosti –100% ji měl Novák 6-6 a také Valeš 2-2, výbornou Kafka 6-5, Šveněk 4-3 a Pešek 11-8, průměrnou Klouček 2-1 a mizernou Hovorka 6-2 a Ishchenko 6-1.

Hostujících brankář si tedy v utkání připsal celkem 10 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazovala dvojice Tofl - Tyrpekl, autoři 7 branek, 6 jich přidal Špalek.

A jak hodnotil poslední druholigové utkání trenér SPARTY Jan Falge ?

Po obdržení bude zveřejněno.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/ - Pešek 8, Novák 6, Kafka 5, Šveněk 3, Hovorka 2, Valeš 2, Ishchenko 1 a Klouček 1. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.

NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 4 – 1, Č.KARTY: 1 – 0, SEDMIČKY: 2/1 – 4/4, ROZHODČÍ: Jakubů - Sovová, DIVÁCI: 35.

Ostatní výsledky 22.kola:

LOKOMOTIVA České Budějovice - JISKRA Třeboň 22:23, HBC Strakonice 1921 „B“ - JISKRA Havlíčkův Brod 28:25, SOKOL Úvaly - SOKOL Nové Veselí „B“ 23:33, 1.HC Pardubice - SOKOL Dolní Cerekev 39:27,  LOKOMOTIVA Vršovice měla volno.

Kutnohorský tým skončil v konečné tabulce 2.ligy JV-Čechy na předposledním 10.místě se ziskem 10 bodů a v soutěži se udržel. Ovšem z důvodů nedostatečného počtu hráčů se do soutěže na příští sezonu nepřihlásil. Opory brankář Robert Filip a nejlepší střelec týmu Gustav Pešek s mateřským týmem Kobylis postupují z Přeboru Prahy do 2.ligy a v Kutné Hoře již nemohou hostovat, jiné hráče na doplnění oddíl nebyl schopen do týmu přivést. Z vlastního dorostu může tým doplnit pouze prvním rokem starší dorostenec – brankář Matěj Niederle, zájem o návrat na hřiště má několik bývalých hráčů, kteří několik let nehráli. A tak za tohoto stavu bude tým mužů přihlášen do nižší soutěže, do SRL. A jelikož v této soutěži bude hrát i Kolín a Zruč nad Sázavou, končí také v kutnohorském týmu hostování brankáři Liboru Šimáněmu / Kolín / a hráčům v poli Lukáši Kafkovi a Honzovi Šveňkovi / oba Zruč /, kteří budou hrát v příští sezoně za své mateřské oddíly.

Na závěr nezbývá než všem hráčům, kteří v týmu SPARTY končí, za odvedené výkony a výraznou pomoc v druholigových utkáních poděkovat a popřát jim ve svých mateřských oddílech hodně úspěchů.

A hráčům kutnohorského týmu mužů, jak těm zbývajícím, tak těm případným navrátilcům přejeme, ať v této těžké situaci tým v nižší soutěži udrží a nedopustí, aby poprvé v dlouhé, více než 60-ti leté historii neměl oddíl v kategorii mužů zastoupení v mistrovské soutěži !!!