22.kolo 2.ligy mužů JVČ: JISKRA Třeboň - SPARTA 37:28 / 16:12 /

V sobotu zakončil náš tým mužů mistrovský ročník 2.ligy JVČ utkáním posledního kola v Třeboni, odkud se domů vrátil s očekávanou porážkou, domácí favorit nezaváhal .....

V sobotu 7.května čekalo tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora mistrovské utkání posledního 22.kola 2.ligy JV Čechy 2021-2022, ve kterém nastoupil od 13:00 hodin ve sportovní hale předního týmu soutěže – JISKRY Třeboň.

Domácí byli před závěrečným kolem v průběžné tabulce na 4.místě se ziskem 28 bodů / bilance: 21 – 13-2-6 /, zatímco SPARTA byla na 9.místě12 body / bilance: 21 – 6-0-15 /. V podzimním vzájemném utkání / které se dohrávalo až 20.3.2022 / SPARTA doma prohrála s Jiskrou vysoko 23:38, když v poločase vedli hosté již 8:16. A do sobotní odvety nastupovali třebonští ve své hale v roli jednoznačného favorita.

SPARTA navíc přijela k poslednímu utkání sezóny v silně oslabené sestavě s pouhým 1 hráčem na střídání do pole, na jejím výkonu se to však nijak výrazně neprojevilo. Od úvodních minut držela s domácími překvapivě krok, ve 2.minutě vedla 0:1, v 6.minutě 3:4. V dalším průběhu utkání domácí 3x o branku vedli, SPARTA 3x dokázala vyrovnat, naposledy ve 14.minutě na 7:7. Následovala šňůra 3 branek domácích, kteří do 18.minuty odskočili na 10:7, o dvě minuty později SPARTA snížila na 10:9 a na rozdíl branky jediné dokázala snížit ještě ve 24.minutě, kdy byl stav 12:11 a na začátku 28.minuty, kdy byl stav 13:12. Závěr poločasu potom přece jenom vyšel lépe domácím, kteří 3 brankami stanovili poločasové vedení 16:12. SPARTA ale odehrála dobrý 1.poločas a držela celkem přijatelný výsledek.

Začátek 2.poločasu ale SPARTĚ příliš nevyšel, domácí během tří minut zvýšili na 19:12 a po snížení na 19:13 a později 20:14 domácí další šňůrou 3 branek odskočili do 37.minuty již na 23:14, ve 41.minutě byl stav 24:15. SPARTA ještě zabojovala a v rozmezí 42.-44.minuty 4 brankami v řadě snížila na 24:19. Následné minuty se jí však hrubě nevydařily. Domácí v rozmezí 44.-48.minuty zaznamenali rychlou šňůru 5 branek a odskočili již na 29:19. V dalším průběhu padaly branky celkem rovnoměrně na obou stranách a domácí si nadále udržovali bezpečný náskok 8-10 branek. Ten potom v 55.minutě narostl na 34:23, stejný rozdíl byl ještě na začátku 58.minuty, kdy byl stav 36:25. Hráči SPARTY ještě zabojovali o lepší výsledek a v závěru dokázali snížit na konečný rozdíl 9 branek. Domácí přesto v utkání zvítězili zaslouženě 37:28 a potvrdili tak roli vysokého favorita.

SPARTA přesto neodehrála špatné utkání, bojovala v oslabené sestavě co to jen šlo a valnou část 1.poločasu byla domácím hodně vyrovnaným soupeřem. Škoda nepovedeného závěru. V tom druhém již byla převaha domácích přece jenom výraznější, na lepší výsledek SPARTA v této sestavě neměla. Přesto zaslouží všichni, kteří v sobotu v Třeboni nastoupili poděkování a pochvalu.

Valnou většinu utkání odchytal Valeš, který si připsal 16 zákroků / z toho ovšem 13 v 1.poločasu / a měl úspěšnost 31,4%. Poprvé v sezóně nastoupil do branky v sobotu hrající trenér Červenka, ze 3 střel si připsal 1 zákrok a měl úspěšnost 33,3%. Hráči v poli podali vesměs solidní výkony a nikdo výrazně nepropadl. A všech sedm se dokázalo prosadit i brankově. Celkově měl kutnohorský tým střelbu 60-28, což je úspěšnost 46,7%. Celkem 3 střely skončily v blocích domácí obrany, hnedle 9 střel šlo vedle, 1 skončila na tyči a 19 jich pochytali domácí brankáři. Obrana si tentokrát připsala 3 bloky a 15 získaných míčů, oproti tomu ztratil tým v útoku 14 míčů. Z jednotlivců měl nejlepší procento úspěšnosti střelby Hovorka 8-6 a dále Polívka P. 6-4, Felis 7-4, Falge a Novák 8-3, Jeníček 14-5 a Budiš 9-3 / škoda jen nepovedeného 1.poločasu 6-0 /.

Dvojice brankářů Třeboně si tedy připsala celkem 19 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval Povolný, autor 11 branek, Dobeš jich přidal 7, Brabec a Neužil po 4. V třeboňské hale byla v sobotu po obědě tradičně solidní divácká kulisa, utkání přihlíželo okolo 150 diváků.

Celkově musíme konstatovat, že kutnohorský tým odehrál pouze průměrnou sezónu ve které skončil na 10.místě. Lepší měl rozhodně podzim, jaro už bylo o poznání horší. Tady ve většině utkání doplatil na velkou marodku i jiné absence v sestavě a v neúplném složení na lepší výsledky prostě neměl. Hlavní cíl, a to 2.ligu udržet však splnil a to je nejdůležitější. Teď jen přes léto řádně zregenerovat, vyléčit zranění a jiné bolístky, doplnit či posílit kádr a začít se soustředit na příští druholigový ročník.

A jak hodnotil poslední druholigové utkání trenér SPARTY Jiří Červenka:

Do zápasu jsme nastoupili opět ve velmi úzkém kádru a podle toho se i vyvíjel. Během 1. poločasu jsme s domácími drželi krok, ale v závěru nám přece jen odskočili na rozdíl 4 branek. Ve 2. poločase postupně hráčům ubývaly síly a zdramatizovat zápas se nám už nepodařilo. Přesto jsem s nasazením hráčů a i s výsledkem spokojen. Podařilo se nám vstřelit více branek a méně inkasovat než v domácím zápase a udržet brankový rozdíl pod 10 branek.

SESTAVA a BRANKY: Červenka /br/, Valeš /br/ - Hovorka 6, Jeníček 5, Felis 4, Polívka P. 4, Budiš 3, Falge 3 a Novák 3. Trenér: Červenka Jiří.

NAPOMÍNÁNÍ: 2 – 0, VYLOUČENÍ: 1 – 1, SEDMIČKY: 1/1 – 4/4, ROZHODČÍ: Ransdorf M. – Ransdorf J., DIVÁCI: 150.

Ostatní výsledky posledního 22.kola:

HK SLAVIA Praha - HBC Strakonice 1921 „B“ 26:35, LOKOMOTIVA České Budějovice - SOKOL Úvaly 29:20, SOKOL Dolní Cerekev - SOKOL Nové Veselí „B“ 22:29, JISKRA Havlíčkův Brod - SPARTAK MAS Sezimovo Ústí 29:25, 1.HC Pardubice - LOKOMOTIVA Vršovice 22:28.