HISTORIE oddílu slovem

V tomto článku najdete nejdůležitější data a jména z historie našeho oddílu. Výsledkovou část potom hledejte pod odkazy na jednotlivá desetiletí. Období od založení oddílu do poloviny 70.let však nejsou zmapována detailně, mnohé výsledky či jména zde chybí. Při nejlepší vůli se vše nepodařilo zachovat či vyhledat.


Oddíl mezinárodní házené v  Kutné Hoře byl založen z iniciativy učitele TV pana Otto MILOTY při tělovýchovné jednotě DYNAMO dne 14.září 1960.

Zakladatel kutnohorského oddílu házené pan Otto Milota.

V době vzniku měl oddíl okolo 30 členů ve 3 týmech – mužů / 9 členů /, mladších dorostenců / 7 / a žáků / 13 /.

Zpočátku byla činnost členů oddílu hlavně tréninková a brigádnická.

16.září se začalo s pracemi na úpravě hřiště v Tyršově ulici na Žižkově / na kterém oddíl působí i v současné době /, kde v průběhu podzimu vzniklo hřiště s antukovým povrchem.

V podzimních i zimních měsících potom pokračovala i činnost tréninková.

Na jaře 1961, po řadě dalších tréninků, nastoupil tým mužů k sehrání prvního utkání v historii kutnohorské mezinárodní házené. Stalo se tak 16.dubna 1961 ve Zruči nad Sázavou. Jednalo se o přátelské utkání a skončilo vítězstvím domácí JISKRY 16 : 7 / 6 : 6 /. Připomeňme si tehdejší – historickou sestavu DYNAMA : Bártů, Bouška, Čechovský, Horner, Liška, Podhorský, Růžička, Šibrava, Táborský, Urban a Vopěnka. Trenér – Milota. Branky tehdy zaznamenali: Táborský 4, Bártů 1, Bouška 1 a Urban 1.

Společné foto obou soupeřů z historicky prvního utkání kutnohorských házenkářů ze Zruče nad Sázavou konaného dne 16.dubna 1961.

V průběhu dubna potom tým odehrál několik dalších přátelských utkání - prohrál doma se Zručí 2 : 14  / 0 : 6 / a porazil SOKOL Ovčáry 25 : 8 / 13 : 0 /.   

Od května 1961 tým startuje v náhradní krajské soutěži, kde má za soupeře : DUKLU Čáslav, DUKLU Kbely, SLAVII VŠ Plzeň „B“ a SOKOL Ovčáry. V konečném pořadí obsazuje 3.místo.

V sezoně 1961/62 tým mužů startuje v krajském přeboru – ve východočeské skupině.

V této době byl založen tým dorostenek, který však po 3 letech zanikl. Totéž se stalo i s týmy žáků a dorostenců. Teprve v dalších letech se začíná opět s mládeží, v roce 1966 je založen tým žáků.

V oddíle tak zůstal pouze tým mužů, který v dalších letech startuje / bez výraznějších úspěchů / v krajské soutěži s přesným názvem I.“A“ třída.

Výkonnost týmu se však postupně zvyšuje a zlepšují se i výsledky. V sezoně 1964/65 obsazuje celkové 2.místo o jediný bod za vítězem soutěže a těsně mu uniká postup do vyšší soutěže. To se podaří v následující sezoně 1965/66, kdy se tým stává vítězem I.“A“ třídy a postupuje do oblastního / krajského přeboru /.

                                                                                  Tým mužů kutnohorského DYNAMA ze sezóny 1965/66

Z 18 utkání tehdy prohrálo pouze jediné – na Kladně. Kádr týmu tehdy tvořili a o postup se zasloužili: Bloudek, Brožek, Hájek, Karas, Koníček, Kraus, Krátký, Krejčiřík, Lhoťan, Pilař, Piskač, Polívka, Prchal, Strnad, Šalátek, Šíma, Voldřich V. a Vopěnka. Nejlepším střelcem týmu je Karel Polívka. Předsedou oddílu v těchto letech byl Stanislav Voldřich, obětavý funkcionář, který však později náhle umírá.

Předseda oddílu pan Stanislav Voldřich.

V následující sezoně 1966/67 tým startuje v oblastním přeboru, kde jako nováček obsazuje 7.místo z 10 účastníků. Do kádru přicházejí další známá jména – Jelínek, Kohout a J.Vaněk. V soutěži v této sezoně startuje tým žáků, v jehož kádru se objevují později známá jména – J.Šalátek a J.Veselý. V sezoně 1967/68 tým obsazuje ve 12 členném oblastním přeboru výborné 3.místo. Poté dochází k reorganizacím soutěží a první 3 týmy postupují do nově utvořené soutěže - DIVIZE skupiny „B“. Po ročním působení však ze soutěže sestupuje zpět do oblastního přeboru. Hráči však získali ve vyšší soutěži cenné zkušenosti, které později dokáží náležitě využít. V sezoně 1969/70 – tedy v roce 10.výročí založení oddílu, tým vítězí v oblastním přeboru, stává se přeborníkem kraje a postupuje zpět do DIVIZE. V sezoně 1970/71 jako nováček soutěže obsazuje vynikající 3.místo a o pouhý 1 bod mu uniká postup do II.LIGY!!! A v jaké sestavě tehdy tým DYNAMA o postup bojoval ? Kádr tvořili : Andreánský, Kohout, Kraus, Kubo, Lhoťan, Muller, Polívka, Prchal, Střítezský, Šalátek J., Tichý, Vaněk J., Veselý a Voldřich V. Jiří Kraus se stal nejlepším střelcem celé soutěže !! V následující sezoně 1971/72 tým opět bojuje o postup, opět končí na celkovém 3.místě a k postupu mu chybí 2 body / postupovaly tehdy první dva týmy /.

Tým mužů kutnohorského DYNAMA ze sezóny 1971/72

Za připomenutí stojí tehdejší rekordní domácí vítězství nad západočeských SLAVOJEM Chodov 49 : 8 a dodnes nepřekonaných 21 nastřílených branek Jiřího Krause !!! V další divizní sezoně 1972/73 tým obsazuje dokonce 2.místo, do II.LIGY však v této sezoně postupuje pouze vítěz soutěže !! Tím se stává CHZ Litvínov, na jehož hřišti tým DYNAMA prohrává v rozhodujícím utkání o branku – 15:14 !!! V těchto letech má oddíl v mistrovských soutěžích tým dorostenců, v krajském přeboru však končí na chvostu tabulky. V dalších dvou sezonách – 1973/74 a 1974/75 tým mužů dále hraje DIVIZI, již však bez výraznějších úspěchů. Po skončení sezony 1974/75 opět dochází k reorganizaci soutěží, ruší se II.LIGY i DIVIZE a jejich účastníci jsou dle územního rozložení zařazeni do nově vzniklých krajských přeborů. V této době se také mění název mateřské tělovýchovné jednoty, od 1.1.1974 přechází pod nový název – TJ SPARTA Kutná Hora. A pod tímto názvem působí náš oddíl i v současné době. V sezoně 1975/76 nastává postupné omlazování týmu, který končí na 7.místě v soutěži.

                                                                                         Tým mužů kutnohorské SPARTY ze sezóny 1975/76

Poměrně slušně si vede v tehdejší silné krajské konkurenci tým dorostenců / 4.místo / a tým žáků / 5.místo /. V sezoně 1976/77 tým mužů získává v krajském přeboru pouhé 2 body a sestupuje do krajské soutěže. Již před touto sezonou se loučí s aktivní činností některé dlouholeté opory, které se při nejlepší vůli nedaří nahradit. Končí brankář Voldřich, již před ním Lhoťan, na čas se odmlčují Kraus, Prchal, Kohout, Vaněk aj. V následující sezoně 1977/78 však omlazený kádr vítězí v krajské soutěži a vrací se po roční pauze zpět do krajského přeboru. Do týmu se postupně vracejí některé bývalé opory a přicházejí i mladí hráči z dorostu. Kádr týmu, který vybojoval postup tvořili brankáři Kruliš a Malý a v poli Hettfleisch, Kohout, Kraus, Kůrka, Poláček, Polívka, Prchal, Salák, Šafránek, Šalátek J. / se 118 brankami nejlepší střelec soutěže /, Šimůnek P., Turek, Tvrdík, Vaněk J., Veselý / hrající trenér /, Vobořil a Železný.

Tým mužů kutnohorské SPARTY ze sezóny 1977/78 - vítěz KS

Další úspěch v této sezoně zaznamenává tým dorostenek pod vedením trenéra J.Bartoně / v 70.letech taktéž předseda oddílu /, bez ztráty bodu vítězí v krajském přeboru a postupuje do dorostenecké ligy!!! V soutěži měl oddíl i týmy dorostenců a ml.žáků.

V létě 1978 se oddíl konečně dočkal nového povrchu hřiště v Tyršově ulici, starý písčito-antukový povrch vystřídal asfaltový koberec. V následujících sezonách 1978/791981/82 tým mužů nadále působí v krajském přeboru, většinou však hraje pouze o udržení. O něco lépe se daří mládežnickým týmům, dorostenky jsou v lize čtvrté, dorostenci obsazují v KP nejlépe 3.místo, ml.žáci dokonce 2.místo a v soutěži má oddíl krátkou dobu i mladší žákyně. V sezoně 1982/83 dochází v oddíle ke krizi, svoji práci ze dne na den ukončují jeho předseda ing. J.Bartoň a trenér mužů a dorostenců J.Veselý. Tým mužů obsazuje v soutěži poslední místo, v kvalifikaci však ve dvou utkáních s Libušínem vítězí a zajistí si účast v KP i v další sezoně. Oba mládežnické týmy – dorostenců a žáků trpí nedostatkem hráčů a končí na posledních místech v KP, jiné týmy oddíl v soutěžích nemá.Po nepovedené sezoně je zvolen nový výbor, předsedou oddílu se stává M.Kůrka, jeho členové jsou Malý, Salák, Vaněk J. a Vobořil. A v další sezoně 1983/84 startuje v soutěži pouze tým mužů, v KP končí na 8.místě. V sezoně 1984/85 přihlašuje oddíl navíc „B“ tým mužů, tým dorostenců a ml.žáků. Pro první tým mužů to však není nic platné, v KP končí na posledním místě a sestupuje do krajské soutěže. V sezoně 1985/86 tedy oba týmy mužů startují v krajské soutěži a nutno dodat, že nadmíru úspěšně. „A“ tým v soutěži vítězí a postupuje zpět do krajského přeboru, „B“ tým končí na výborném 3.místě. Kádr vítězného „A“ týmu tehdy tvořili: brankáři Malý a Levý a v poli Hasala, Hájek, Kraus, Kůrka, Novák, Poláček, Ryšavý, Šatra, Šimůnek P. / se 112 brankami nejlepší střelec soutěže /, Tvrdík a Vobořil.

                                                                         Tým mužů kutnohorské SPARTY ze sezóny 1985/86 - vítěz KS

V tomto roce je zvolen nový výbor oddílu, předsedou se stává P.Šimůnek, jeho členy Salák, Tvrdík, Vaněk J. a Vobořil. V dalších sezonách druhé poloviny osmdesátých let a začátku let devadesátých „A“ tým mužů působí nadále v krajském přeboru bez výraznějších úspěchů – nejlepším umístěním je 4.místo v sezoně 1990/91, „B“ tým v krajské soutěži v téže sezoně dokonce vítězí !! V krajských mistrovských soutěžích pravidelně startují i mládežnické týmy, již však pouze jenom chlapecké. V sezoně 1989/90 např. končí st.žáci na 3.místě ve finálovém turnaji o přeborníka kraje. Od sezony 1991/92 přecházejí všechny týmy oddílu – z ekonomických důvodů – do východočeského kraje, kde startují v krajských soutěžích. Zde vydrží až do sezony 1995/96, poté se vrací zpět do soutěží středočeských. V sezoně 1996/97 tým mužů obsazuje ve středočeské DIVIZI / tento název nahradil původní krajské přebory / 5.místo, 2.místo obsazují v KP mladší dorostenci. V sezoně 1997/98 obsazuje tým mužů pod vedením trenéra P.Vobořila v DIVIZI 2.místo a postupuje poprvé do III.LIGY, tým starších dorostenců pod vedením trenéra J.Hájka vítězí v KP a postupuje taktéž – do II.ligy starších dorostenců.