4.kolo SRL mužů: HK Chomutov - SPARTA 31:32 / 14:17 /

V dnešním utkání 4.kola SRL sice náš tým mužů přivezl z Chomutova oba body, ale po vedení deset minut před koncem o 5 branek mohl zvládnout závěr určitě mnohem lépe a nedělat z toho zbytečné drama ........................

V neděli 13.října čekalo na tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora utkání 4.kola mistrovského ročníku středočeské Společné regionální ligy, ve kterém nastoupil od 14:00 hodin ve sportovní hale nejvzdálenějšího soupeře, týmu HK Chomutov.

V letošním ročníku SRL startuje 6 týmů – HC Kolín, HK Chomutov, HK CHEMIČKA Ústí nad Labem, JISKRA Zruč nad Sázavou, KOVOFINIŠ Ledeč nad Sázavou a SPARTA Kutná Hora. Hraje se systémem každý s každým tříkolově, 8 kol se odehraje na podzim 2024 a 7 kol na jaře 2025.

Chomutov prozatím odehrál 3 utkání, v 1.kole vyhrál v Kolíně 25:21, ve 2.kole doma prohrál s Ústím nad Labem 26:35 a ve 3.kole prohrál v Ledči nad Sázavou 24:35. SPARTA nejprve v utkání 2.kola vyhrála ve Zruči nad Sázavou 41:30, před týdnem v dohrávce 1.kola prohrála doma s Ledčí nad Sázavou 25:30, utkání 3.kola doma s Ústím nad Labem je odloženo na 3.11.

SPARTĚ se začátek nedělního utkání povedl, ve 3.minutě vedla 0:3, později 1:5, 2:6 a na začátku 10.minuty 3:7. Poté však přišlo hluchých cca 13 minut a v ní několik zbytečných chyb v obraně i v útoku a domácí začali snižovat. Nejprve snížili 3 brankami na 6:7, později dokonce 3x srovnali krok – na 8:8, 9:9 a ve 23.minutě na 10:10. Naštěstí se hráči SPARTY nenechali zaskočit a zlepšeným závěrem dovedli 1.poločas k vedení o 3 branky, stav byl 14:17. Ale ten výpadek v rozmezí 10.-23.minuty byl určitě varováním, že by se příště nemusel vyplatit.

Do 5.minuty 2.poločasu sice domácí snížili na rozdíl branky jediné, na 17:18, SPARTA ale v dalším průběhu hru výrazně zlepšila a postupně navyšovala své vedení. Nejprve na rozdíl 2 branek, na 17:20, později 4x na rozdíl 4 branek – na 18:22, 20:24, 21:25 a 22:26, po snížení domácích na 24:26 dokonce 3 brankami v řadě odskočila do 49.minuty do pětibrankového vedení na 24:29 a stejným rozdílem vedla ještě na začátku 52.minuty, kdy byl stav byl 25:30. A zdálo se být rozhodnuto. Ovšem opak byl pravdou. Hráči SPARTY totiž začali hrubě chybovat v obraně i v útoku a domácí byli rázem na koni. Nejprve 3 rychlými brankami snížili do 54.minuty na 28:30 a na začátku 57.minuty dokonce na jednobrankový rozdíl, na 30:31. Na začátku 59.minuty SPARTA zvýšila na 30:32, domácí ještě v téže minutě snížili na 31:32. A i když do konce chybělo ještě něco přes minutu a oba soupeři měli šanci ke vstřelení branky, skóre naštěstí pro SPARTU již zůstalo nezměněné. A tak si z Chomutova po dost „infarktovém“ závěru odvezla oba body za těsné vítězství v poměru 31:32.

SPARTA odjížděla k nedělnímu utkání značně oslabena, k dlouhodobě nehrajícímu Falgemu s Píchou, se tentokrát přidali pro zranění Hájek, Horák, Novák a Pektor a také Valeš, který se přednostně věnuje rozhodcovské kariéře. A tak nastoupila pouze s 1 brankářem a 8 hráči do pole, ovšem domácí na tom byli úplně stejně. Navíc ve 24.minutě přišli o jednoho hráče v poli, který obdržel za úplně zbytečný faul na unikajícího Kloučka přímou červenou kartu. A i když výkon kutnohorského týmu nebyl rozhodně bez chyb, spíše naopak, utkání nakonec dovedl do vítězného konce a to se počítá.

Celé nedělního utkání odchytal dorostenec Niederle, který si připsal 12 zákroků a měl úspěšnost 27,9%. Obdržel sice několik hodně laciných branek, na druhou stranu měl v závěru několik důležitých zákroků / trhák a proskok / a tým podržel „nad vodou“.

Hráči v poli střídali lepší a horší chvilky, škoda posledních cca osmi minut, kdy z téměř hotového utkání vlastními chybami zadělali na zcela zbytečné drama. Obrana si tentokrát připsala 3 bloky a k tomu 10 zisků míčů, ztrát v útoku bylo opět o dost více, celých 19 !!! V útoku měl tým celkově střelbu 51 / 32 = hodně dobrá úspěšnost 62,7%. 1 střela skončila v blocích domácí obrany, 3 na tyčích domácí branky, 5 jich mířilo mimo, a 10 jich pochytal brakář domácích. Střelba jednotlivých hráčů SPARTY byla dle úspěšnosti následující: 100% ji měl Klouček 8-8 a Polívka 3-3, velmi dobrou Hovorka 4-3 a Brož 6-4, dobrou Jeníček 14-8, solidní Vlach 6-3 a nulovou Stehlík 1-0 / který si opět poranil kotník a v závěru již do hry nezasahoval /.

A jak hodnotil nedělní mistrovské utkání trenér SPARTY Jan Falge ?

Kdybychom se drželi pokynů, které jsme si řekli, tak se soupeřem nemáme žádný problém. Bohužel se vždy dostavilo několik chyb a zmatků a soupeři jsme dovolili dotáhnout náskok. Naštěstí v závěru stálo štěstí při nás a utkání jsme zaslouženě vyhráli a odvezli dva body. Poděkování patří všem, kteří se do Chomutova vydali a podali v hodně úzké sestavě obětavé výkony. Speciální poděkování patří fanouškovi, který se nás neváhal vydat podpořit takovou dálku. Není jím nikdo jiný než bývalý gólman kutnohorské Sparty Robert Filip, děkujeme.

SESTAVA a BRANKY: Niederle /br/ - Jeníček 8, Klouček 8, Brož 4, Hovorka 3, Ishchenko 3, Polívka 3, Vlach 3 a Stehlík. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.

NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 1 – 3, Č.KARTY: 1 – 0, SEDMIČKY: 4/3 – 0, ROZHODČÍ: Matis - Pešek, DIVÁCI: 15.

Ostatní výsledky 4.kola:

HK CHEMIČKA Ústí n/ Labem - HC Kolín 28:23, JISKRA Zruč nad Sázavou - KOVOFINIŠ Ledeč n/Sázavou 23:32.

V 5.kole SRL bude tým SPARTY Kutná Hora v neděli 20.října „hostem“ svého nejbližšího soupeře, týmu HC Kolín. Utkání se však bude hrát od 17:00 hodin ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici v Kutné Hoře.