8.kolo 2.ligy mužů JVČ: SPARTA - SOKOL Nové Veselí "B" 23:35 / 14:19 /

"Béčko" Nového Veselí, vedoucí tým 2.ligy byl sice včera nad síly našeho týmu mužů, ovšem po celkem solidním vystoupení v poločase prvním byl v tom druhém výkon diametrálně horší ..........

V neděli 12.listopadu měl tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora na programu mistrovské utkání 8.kola 2.ligy JV-Čechy, ve kterém přivítal od 17:00 hodin ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici vedoucí tým soutěže – SOKOL Nové Veselí „B“.

Soupeř z Vysočiny je vítězem posledních dvou druholigových ročníků a i letos si vede výborně, po 7.kole je v čele průběžné tabulky s plným počtem bodů. SPARTA s tímto soupeřem nedokázala v dosavadních druholigových utkáních nikdy bodovat, v loňské sezoně prohrála nejprve na podzim 2022 doma 16:35, v odvetě na jaře 2023 v hale soupeře 31:11. K nedělnímu utkání tak přijížděl „B“ tým Nového Veselí do Kutné Hory jako jednoznačný favorit. SPARTA mohla jenom překvapit.

Soupeř sice od úvodních minut potvrzoval své kvality, SPARTA však hlavně v průběhu 1.poločasu dokazovala, že se i s takto kvalitním soupeřem hrát dá. V 6.minutě byl stav nerozhodný 3:3, v 9.minutě vedli hosté 5:6, v 11.minutě 6:8 a až ve druhé polovině 1.poločasu odskočili na vyšší rozdíl. Ve 14.minutě vedli 6:10, v 18.minutě 7:13 a rozdíl 6 branek potom platil ještě několikrát, naposledy na začátku 26.minuty, kdy byl stav 13:19. V předposlední minutě prvního dějství domácí snížili na poločasových 14:19. Škoda, že v poslední pětiminutovce zahodili dvě tutovky, do kabin tak mohli odcházet s podstatně menším mankem.

Jak solidně zahájili domácí poločas první, tak mizerně vstoupili do toho druhého. Nedařilo se v obraně, mizerný byl útok s jalovou střelbou a velkým množstvím technických chyb a tak hosté bez větších problémů navyšovali své vedení. Ve 40.minutě již byl stav 15:26, v 51.minutě již 18:32 a nakonec utkání skončilo jednoznačným a zaslouženým vítězstvím favorita o 12 branek v poměru 23:35. Žádné překvapení se tak v neděli v Kutné Hoře nekonalo.

Jak již bylo řečeno, hráči SPARTY nezvládli hlavně 2.poločas, často chybovali v obraně a hlavně se hodně trápil v útoku. Nízké procento úspěšnosti střelby a mnoho technických chyb předpokládanému vítězství hostů výrazně napomohlo.

Celé utkání odchytal Šimáně, který si připsal 12 zákroků a měl úspěšnost 25,5%. Ovšem za chybující obranou to měl proti rychlé hře i razantní střelbě hostujících hráčů hodně těžké.

Hráči v poli podali vesměs průměrné výkony / lepší v prvním, horší ve druhém poločase / a to na takto kvalitního soupeře v žádném případě nestačilo. Obrana si v utkání nepřipsala jediný blok, ale 14 získaných míčů. Naopak v útoku měl tým často zbytečných 18 ztrát, což je hodně. Celkově měl kutnohorský tým střelbu 51 - 23 = nízká úspěšnost 45,1%. 1 střela skončila v blocích hostující obrany, 4 mířily vedle, 4 skončily na tyčích a 19 jich pochytal brankář hostí. A jak si vedli hráči SPARTY při střelbě dle úspěšnosti? Velmi dobrou ji měli Hovorka 7-5 a Pektor 5-4, dobrou Pešek 12-7 a Šveněk 2-1, slabší Ishchenko 13-4, mizernou Kafka 4-1 a Novák 5-1, nulovou Klouček 2-0 a Valeš se do zakončení vůbec nedostal.

Hostující brankář si tedy připsal v utkání celkem 19 úspěšných zákroků, střelecky jednoznačně vynikl nejlepší střelec celé soutěže Hajčman, autor 11 branek, který byl mnohdy k nezastavení / i když i jemu chytil v úvodu Šimáně trhák a poté druhou střelu /.

A jak hodnotil nedělní utkání trenér SPARTY Jiří Pícha ?

V tomto kole jsme se střetli s vedoucím celkem naší soutěže. V kabině jsme si řekli, že v tomto utkání nemáme co
ztratit, že k němu přistoupíme zodpovědně, s velkým nasazením a bez přehnaného strachu ze soupeře. Myslím si,
že toto se nám většinu prvního času dařilo. Nebýt špatné šestiminutovky a dvou zahozených vyložených šancí,
mohli jsme být se hrou v útoku za první poločas spokojeni. Bohužel, s čím nemůžeme být spokojeni vzhledem k
celému utkání je obrana! Bez komunikace, nasazení a osobní statečnosti v soubojích nebude obrana nikdy fungovat,
speciálně v takovýchto utkáních. Nicméně i přes 19 obdržených branek převládala s výkonem za první poločas jakási
spokojenost. O přestávce jsme si řekli, které věci zlepšit, na co si dát pozor, a že pokud tyto věci splníme, tak
můžeme hrát naprosto vyrovnané utkání. Bohužel, hned během prvních deset minut v druhé půli jsme poslali naše
představy o kvalitním výkonu a vyrovnaném zápase úplně do kopru. Myslím si, že většina hráčů nechala "hlavu" v
šatně a bohužel se do utkání už nedokázali dostat. Nevím, kde se stala chyba, ale všichni by si měli uvědomit, že
nastavení a připravenost na zápas si v sobě nastavuje každý sám, a to jak přístupem v utkání, tak i samotným
přístupem k tréninku! Právě toto je naše "achilova" pata, pokud budeme na páteční předzápasové tréninky chodit ve
čtyřech hráčích, nikdy neudržíme konstantní výkon po celé utkání. Přestaneme hrát kolektivně a naše hra v útoku se
změní v paskvil, který korunujeme nepřipravenými střelami přes dvojblok do prostředka brány. Zbývají nám tři kola do
konce a já pevně věřím, že ještě na naší hře zapracujeme a podaří se nám získat do tabulky veledůležité body!

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/ - Pešek 7, Hovorka 5, Ishchenko 4, Pektor 4, Kafka 1, Novák 1, Šveněk 1, Klouček a Valeš. Trenér: Pícha Jiří.

NAPOMÍNÁNÍ: 1 – 1, VYLOUČENÍ: 3 – 1, SEDMIČKY: 2/2 – 0, ROZHODČÍ: Kasík / Most / - Pešek / Ústí n/Lbem /, DIVÁCI: 60.

Ostatní výsledky 8.kola:

SOKOL Úvaly - JISKRA Havlíčkův Brod 24:19, JISKRA Třeboň - HBC Strakonice 1921 „B“ 31:25, LOKOMOTIVA Vršovice – TALENT Škoda JS Plzeň 19:35, 1.HC Pardubice – LOKO České Budějovice 28:28, SOKOL Dolní Cerekev -– měl volno.

V 9.kole 2.ligy mužů JV-Čechy zajíždí tým SPARTY Kutná Hora do Jižních Čech, kde v sobotu 19.listopadu nastoupí od 19:00 hodin ve sportovní hale týmu HBC Strakonice 1921 „B“.